Kostel sv. Jakuba Většího

DOMASLAV
DĚNÍ
MÍSTO
FARA
KOSTEL
FOTKY
KONTAKTY

Kostel
Historie
Fotky z opravy
Financování

Kostel sv. Jakuba Většího

O počátcích kostela v Domaslavi nemáme žádné zprávy. Církevní budova zde jistě stála v druhé polovině 14. století, kdy sem podle různých badatelů byl dosazen duchovní správce. Kostel zde však mohl stát mnohem dříve, čemuž nasvědčují různé doklady. V roce 1623 však farní úřad zaniká a domaslavští museli docházet do lestkovského kostela. Následkem třicetileté války celá oblast utrpěla demograficky a tedy i hospodářsky. V roce 1682 obdržela arcibiskupská konzistoř dopis, v němž tachovský vikář vyzývá k opravě domaslavského a lestkovského kostela, které již hrozily zřícením. Když byly prostředky na opravu uvolněny, byl již kostel v tak špatném stavu, že bylo zřejmě nutné jej zbořit a na jeho místě postavit kostel nový. Stalo se tak po roce 1705. Jak vyplývá ze stavebně historického průzkumu, byl předchozí kostel pravděpodobně již románský a kameny z jeho zdiva byly znovu použity při stavbě nové barokní budovy. Ze staršího kostela byl také převzat zvon odlitý roku 1545 Janem Konvářem ze Stříbra. (Další dva zvony byly zrekvírovány za 1. a 2. světové války.) Nově vystavěný kostel byl poté znovu povýšen na farní, s přifařenými obcemi Lom, Zádub a Milíkov. Lze předpokládat, že ve stejných letech byla stržena a znovuvystavena také fara. Hřbitov, který se prostíral kolem kostela, už nevyhovoval prostorovým nárokům a tak byl pro něj roku 1789 vymezen jiný pozemek na okraji vsi. Teprve na konci století se farní areál dočkal dalších změn, kdy byla opět zbořena barokní fara a na jejím místě vystavěna fara nová.

Velký úpadek znamenala doba po druhé světové válce, kdy byli vyhnáni německy mluvící obyvatelé a ani následující totalitní režim nepřál údržbě památek jako takových, natož těch církevních.

V současné době se v kostele pravidelné bohoslužby nekonají. Od roku 1998 se o kostel stará občanské sdružení Domaslav, které má faru a kostel sv. Jakuba Většího v Domaslavi v dlouhodobé výpůjčce od Biskupství plzeňského. V roce 2006 sdružení začalo kostel opravovat z grantových prostředků. V rámci oprav byla v roce 2008 sňata z věže makovice, která ukrývala zprávu o rekonstrukci střechy v roce 1925. Zpráva byla předána Státnímu okresnímu archivu Tachov.

Zpracováno podle Zdeňka Procházky (Stavebně historický průzkum kostela svatého Jakuba Většího v Domaslavi, nepublikováno, 2008)


přiložené soubory:

Treffen-08-kostel.jpg 134 KB

 
<< 2019 >>
<< únor >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
18. 2. Gizela
19. 2. Patrik

právě online

najdi na webu