Dění v Domaslavi

DOMASLAV
DĚNÍ
MÍSTO
FARA
KOSTEL
FOTKY
KONTAKTY

Kalendář
Co děláme
Dělo se
Setkání - Treffen 2008 Josef (Josef Vajskebr), 3.8. 2008 (12:31)
letošní Treffen je již (bohužel) za námi. nezbývá než vzpomínat, prohlížet fotky, ale i plánovat co dál...

zarostlý hřbitovna faře jsme se sjížděli již od úterního odpoledne. loni se vymetala fara, cídil kostel, odkrývaly žlaby, vyháněla dřevomorka atd., letos jsme se rozhodli vrhnout na domaslavský hřbitov. „vtrhnem tam s křovinořezem a za den to musí být hotové!“
jenže dokud jsme celý hřbitov neprosekali, neuvědomili jsme si, jak je vlastně velký! nakonec jsme tam strávili dva a půl dne, včetně nedělní RoundUp party, která uřezané, usekané a ustříhané kmínky natírala chemií proti dalšímu růstu. příroda si totiž velice rychle bere zpět, co je její. velice nám pomohl Heinz Kuroda, který nejenže měl spoustu šikovného nářadí, ale hlavně mnoho hodin na hřbitově bojoval proti přírodě s námi.
ve středu večer jsme měli povídání s paní Nejedlou, kronikářkou Domaslavi. o všem možném, hlavně o historii prostých lidí z Domaslavi a okolí, ale i o současnosti. měla spoustu historických dokumentů a artefaktů, takže bylo opravdu co prohlížet.
výlet po zapomenutých vesnicích ve čtvrtek jsme s Mírou a Mirkou vyrazili na vejšlap po okolních zapomenutých vesnicích, které po odsunu nepřežily do současnosti. bylo zvláštní dívat se na torza lidských osídlení a říkat si: „tady žili stovky let lidé.! večer jsme se dívali na film Člověk proti hysterii. dost sugestivní, musí se vidět. je to vlastně kus života...
v pátek dorazil Hugo Fritsch, temperamentní autor knihy Bylo mi třináct, který byl jako po válce také odsunut z Čech. četl ze své knihy, současně rozdal Němcům německou verzi, takže jsme to alespoň částečně absolvovali všichni spolu. Hugo pořád odkazoval na nějaký rozhovor v televizi, který najdete na ČT24.
Jana s Erichem zapalují svíci a mšiprezentace u faryv sobotu ráno jsme rozmístili po vsi fotopanely (které jsme do noci vyráběli) a hurá na mši. oproti loňsku dorazilo více Němců a trošičku méně Čechů. sloužil Jáša z Plané a Jürgen (Erichův syn). na mši jsme také společně zapálili svíci - za nás Jana, za rodáky Erich. a děkujeme Pachymu, Janě, Slámíkovi, Vojtovi a Lence (prý to nejsou Slyšíme ryby) za krásné hraní a zpívání.
po mši byla krátká prezentace sdružení u fary a pak výborná procházka domaslavskou návsí po nainstalovaných fotopanelech. rodáci opravdu vzpomínali a i se hodně rozpomínali. na oběd jsme společně vyrazili do Bezdružic, kde nás tajný sponzor pohostil v místním zámku. děkujeme!
zástavení u fotopaneluprohlídka hřbitova nakonec jsme vyrazili na hřbitov, kde jsme si vybrali zpět energii vloženou do jeho vysekání. rodáci z toho byli opravdu nadšení a celý hřbitov prošmejdili. jedna paní dokonce našla rodinný hrob, který již mnoho let nemohla najít, protože byl zarostlý. večer jsme pak byli pozvání do Karolíny na společné posezení, které pak pokračovalo až do ranních hodin na faře.
nedělní obědlezení po lešení ještě jsem zapomněl zmínit Michaela, který přijel s námi domluvit eventuální workcamp, který by se uskutečnil příští rok právě v Domaslavi. a byl opravdu dobrej a i krásně mluvil česky! uvidíme, jak to s tím workcampem nakonec dopadne.
letošní Treffen proběhlo v trošku méně lidech než loni, proběhlo ve znamení hřbitova, ale proběhlo celkem fine a bylo zpestřeno výlety na lešení, které v průběhu vyrostlo kolem kostelní věže a ze kterého se nabízely nezapomenutelné výhledy...

zobraz všechny
<< 2018 >>
<< listopad >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
12. 12. Simona
13. 12. Lucie

právě online

najdi na webu